Skip to main content

Enkaustika a geometrická rozeta – workshop

Enkaustika je staroveká antická technika maľovania horúcim voskom. Gotické rozety sú stredovekým výtvorom umu a spirituálnej inšpirácie starých majstrov filozofických umení. Na workshope sa budeme pracovať s obidvoma technikami.

Geometrická rozeta

Gotické rozety sú stredovekým výtvorom umu a spirituálnej inšpirácie starých majstrov filozofických umení. Zdobia väčšinu gotických katedrál na ich priečeliach. Na workshope si pomocou pravouhlého pravítka, kružidla a ceruzky vytvoríme rozety. Proces vykružovania v geometrickej schéme nám dáva pravidlá, systém ale zároveň aj úžasnú voľnosť a slobodu tvorenia. Geometrická matrixa vedie náš tvorivý proces. Správne zhotovená rozeta predstavuje veľmi silný tvarový nástroj, ktorý nás prebúdza k vnútornej zmene a transformuje stav nášho vedomia. Na workshope počas prvej hodiny technikami Qi Gongu naladíme svoju myseľ a následne pomocou techník enkaustiky do vosku premietneme vnútornú skúsenosť. Každý vytvorí svoj obraz alebo obrazy, ktoré budú zhmotnením jeho vnútorného spirituálneho zážitku daného okamihu.

Enkaustika

Enkaustika je staroveká antická technika maľovania horúcim voskom. Využívala sa aj v starom Egypte na tvorbu pohrebných portrétov ako aj pri maľbách ranných ikon. Toto umenie bolo využívane aj domorodými kmeňmi na Filipínach (Kut-kut) a na ostrove Samar. V dvadsiatom storočí maliar Fritz Faiss spolu s Dr. Hansom Schmidom znovu objavili techniku enkaustickej maľby „Punským voskom“. V dnešnom prevedení sa používa pre techniku špeciálna elektrická žehlička, pomocou ktorej sa z roztopeného vosku tvoria umelecké obrazy.

Vosk je materiál, ktorý je schopný zachytiť energiu a informáciu. Výsledné obrazy sú jednak umeleckým dielom, ale zároveň aj naplnené silou vnútornej energie, čistoty mysle a ducha v spojení s vedomým zámerom. Takýto obraz sa môže pre Vás stať liečivým obrazom, vyjadrujúcim silu Vašej vnútornej podstaty, silu a svetlo Vášho Ducha.

Na tento jedinečný zážitok Vás srdečne pozývam spolu s Norbertom Synčákom, s ktorým budeme spoločne viesť celý workshop. Počet miest je obmedzený, vzhľadom k technickej náročnosti a príprave miestnosti. Pre účasť na workshope nie sú potrebné žiadne predchádzajúce skúsenosti s enkaustikou.

enkaustika